Kétmilliárd eurós drónvédelmi rendszer építése Lengyelországban
Lengyelország 2025. december 28-án bejelentette, hogy két éven belül kétmilliárd eurós drónok elleni védelmi rendszert alakít ki az ország keleti határán. Cezary Tomczyk lengyel védelmi miniszterhelyettes elmondta, hogy a döntés hátterében az áll, hogy az idén többször orosz pilóta nélküli harci eszközök lépték át a lengyel légtér határait.
A projekt finanszírozása nagyrészt az EU SAFE védelmi hitelprogramjából történik, és az új rendszer többrétegű lesz, amely géppuskákból, ágyúkból, rakétákból és drónzavaró rendszerekből áll.
Szeptemberben tizenkét orosz drón repült be Lengyelország légtérébe. A többségüket ugyan lelőtték, de az incidens következményeként repülőtereket kellett lezárni, vadászgépeket riasztottak, és egy ház is megsérült a drónok lezuhanó részei miatt. Bár a behatoló drónok olcsó, fegyvertelen eszközök voltak, a védekezési költségek drámaian magasabbak. Radosław Sikorski külügyminiszter kijelentette, hogy az oroszok ezzel a lépéssel a lengyel reakciókat tesztelik.
Lengyelország a GDP 4,7 százalékára emelte védelmi kiadásait, ami a legmagasabb arány az Európai Unióban. A drónellenes rendszer kiépítése mellett a szárazföldi határokat is megerősítik Belarusz és Kalinyingrád irányába a Keleti Pajzs program keretében.
Tomczyk a Guardiannek elmondta, hogy amíg Ukrajna sikeresen feltartóztatja Oroszországot, Európát nem fenyeget hagyományos háború, azonban ha Moszkva győzne, a figyelme Európa felé fordulhat. Hangsúlyozta, hogy a kérdés nem csupán az, mennyit költsenek a hadseregre, hanem hogy időben növelik-e a ráfordításokat, vagy később kényszerülnek sokkal drágább, Ukrajnához hasonló megoldásokra, ahol a GDP-jük 40 százalékát háborús kiadásokra kell fordítaniuk.
